Hugues de Payens

Hugues de Payens veya Payns Tapınakçıların (Tapınak Şövalyeleri Tarikatı)  kurucularından ve ilk Büyük üstadıdır. Tarikatın ilk davranış kurallarını kurmuş olan kişidir.

Latin Kaynaklarında ismi Hugo de Paganis olarak geçmektedir fakat Fransız-Latin kaynaklarında Hugues de Payens olarak geçer. İnglizce Kaynaklar kurucu Büyük Üstadın imini Hugh de Payns olarak verir.

Hugues de Payens’in erken yaşamı ve tarikatın kuruluşundan öndeki zamanlara ait çok fazla bulunmamaktadır. Daha sonraki yaşamı hakkındaki hayatı için bu Tapınak Şövalyesinin gençlik yıllarına ait çok fazla bilgi bulamadıkları için aktaramamışlardır. Bu yüzden bu Tapınakçı Büyük Üstadı hakkındaki bilgiler kesin olmamakla beraber yetersizdir. Hugues de Payens hakkında yazılanlar, başka konuları anlatan tarihi olaylarda kısaca kaleme alınmış ve Şövalyenin ölümünden onlarca hatta yüzyıllar sonrasında yazılmıştır.

 

William of Tyre kaleme aldığı Deniz Ötesindeki Olayların Tarihi kitabında ilk olarak Tapınakçıların Büyük Üstadının ismine rastlıyoruz. Burada ismi Hugo de Paganis olarak geçmekte ve kendisinden Hues de Paiens delez Troies yani Troyes yakınlarından Payenli Hugh diye bahseder.

Tapınak Şövalyeleri tarikatının kurucusu ve ilk Büyük Üstadı Hugues de Payens’nin nereli olduğu hakkında çok fazla teori vardır. Kimi araştırmacılara göre Fransa’da, kimi araştırmacılara göre ise Katalunyalıdır fakat küçük bir araştırmacı grubuna göre ise Tapınakçıların kurucu babası Fransa ve İtalya dolaylarından gelmektedir.

Bu web sitesi inanç toleransı sahip kişilere adanmıştır. Dünya'yı daha iyi bir yer yapmayan insan, insan değildir.